Doby, kdy bylo nezbytné si na veškeré kratochvíle nejprve našetřit a akutní případy v domácnosti řešit železnými zásobami, jsou již dávno pasé. V záplavě inzerátů a nabídek půjček člověk snadno nabyde dojmu, že peníze leží na ulici, stačí je jen sebrat. Jak je to s půjčkami od soukromých osob? Existují expres půjčky bez doložení příjmu? A čemu se vyhnout v případě nebankovních půjček?

Ze všech médií se hrnou reklamy na půjčky, peníze pro každého, úvěry s nízkými úroky a s rychlým schválením. Je to tak snadné. Stačí přijít a peníze budou vyplaceny obratem. Získat půjčku nikdy nebylo jednodušší. 

Dostupnost půjček je způsobena zejména neustále rostoucí konkurencí. Po novele zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 jsou všichni nebankovní poskytovatelé spotřebitelského úvěru povinni držet licenci České národní banky. Přestože se počet takových subjektů po novele výrazně zúžil, stále jich na českém trhu operuje téměř stovka. 

Není divu, že se každý v boji o zákazníka snaží nalákat co nejvíce klientů na atraktivní nabídky typu expres půjčka bez doložení příjmu. Před akceptací takových příležitostí je však potřeba mít se na velkém pozoru a neřešit svou aktuální těžkou situací bezhlavým podepisováním mnohdy velmi nevýhodných půjček. 

Mnozí nebankovní věřitelé jsou si dobře vědomi bezvýchodných situací svých klientů, a ačkoliv se zprvu tváří jako spásní andělé, ve svých obchodních podmínkách čítají sankce, které lámou vaz. 

Půjčka na ruku bez účtu je vyhledávána zejména zadluženými občany.

Vše se odvíjí od klientovy úvěruschopnosti. Pokud o půjčku žádá občan poprvé, nemá žádnou negativní platební historii, má dostatečný příjem a přiměřené výdaje, zpravidla si tím vyslouží i výhodnější úrok a RPSN, včetně vyšší půjčené částky. 

Půjčka na ruku bez účtu

Notorický neplatič, případně nezaměstnaný člověk, už má výchozí pozici před poskytovateli úvěrů výrazně horší. Má-li dokonce již úředně obstavený bankovní účet, jediný produkt, o který může žádat, je půjčka na ruku bez účtu. Risk, že zákazník půjčenou částku nesplatí, případně bude splácet velmi zdlouhavě a sporadicky, je velmi vysoký. 

Proto se hrstka těch, kteří jsou i přes tato varování ochotni s problematickým klientem uzavřít obchod a peníze mu donést až domů, chrání nastavením vysokých úroků a sankcí za prodlení se splátkami, rozesílání upomínek nebo za předání pohledávky vymahačům. 

Půjčka v hotovosti je vyplácena obchodním zástupcem společnosti nebo soukromníkem, případně na vybraných čerpacích stanicích. 

O půjčku v hotovosti žádá jen mizivé procento starších občanů, kteří z přesvědčení nevlastní bankovní účet, drtivá část žadatelů se však rekrutuje z řad dlužníků a neplatičů. Ačkoliv zákony věřitelům přímo nařizují důkladně prověřit platební morálku svých klientů, mnozí nad těmito formalitami mávnou rukou. 

Týká se to zejména soukromých investorů, potažmo lichvářů. Lichvář inzerce sám aktivně publikuje, stejně tak na ně odpovídá. Je to však činnost nelegální, neboť se jedná o půjčky lidem na mizině a mnohdy i na ilegální směnku. 

Půjčky od soukromých osob na ruku jsou proto ideální v rámci rodinného nebo přátelského kruhu, kde zpravidla není potřeba zástava ani ručitel, v mnoha situacích ani úroky, a splatnost je flexibilní. I zde však platí, že je třeba jistá opatrnost a hlavně sepsání smlouvy o půjčce. Pro pořádek.

Předchozí článekChcete investovat do zlata? Přinášíme vám tipy pro laiky
Další článekIveco Eurocargo: Moderní a spolehlivé nákladní vozidlo je základem podnikání
PR články, Linkbuilding (Zpětné odkazy) je SEO nástroj k zviditelnění vašeho webu. Linkbuilding (budování zpětných odkazů) SEO nástroj, pro publikaci PR článků. Zpětný odkaz PR článek Publikace PR článků PR články - publikujeme pouze na kvalitních webech. SEO nástroj, pro publikaci PR článků.