Zlato má a po staletí vždy mělo zajímavou hodnotu. Zvlášť v nejisté době a v časech vysoké inflace je jakousi jistotou či bezpečnou úložnou. Budete-li mít štěstí, pak se v průběhu času vaše zlatá investice navíc i zajímavě zhodnotí. Zlato má tu výhodu, že i přes geopolitické turbulence, výkyvy trhu či globální krize nemůže nikdy klesnou na nulovou hodnotu. Na rozdíl od většiny papírových aktiv.

Trvanlivé investiční zlato

Zlato je vzácný kov, který nelze vyrobit. Má svou specifickou hustotu, je trvanlivé a prakticky nezničitelné. Po staletí se využívá jako platidlo. Je surovinou pro výrobu šperků, je zakomponované v oblasti umění a jde samozřejmě i o výrobní materiál. Už ve starověku se používalo na mince a šperky.

Postupem času, jak se vyvíjely papírové měny, byly bankovky navrženy tak, aby odpovídaly určitému množství zlata. Dnes už tomu tak není, zlato si však i v dnešním finančním systému udržuje post cenné komodity. Navíc se jeho cena bez větších výkyvů stále drží. Mnozí v něm dnes vidí životaschopnou alternativu k akciím či dluhopisům. Zejména nyní, v době obří inflace.

Takzvané investiční zlato je pojem, který označuje zlaté slitky a mince. Jejich nespornou výhodou je to, že neztrácí svou kupní sílu, tudíž naše vložené prostředky chrání před inflací. Fyzické zlato má spoustu výhod a minimální rizika. Je mnohem jednodušší si jej nakoupit než s ním jen obchodovat na burze. V takovém případě se totiž musíte spoléhat na brokery nebo fondy, vaše transakce budou zpoplatněné a navíc nesete i mnohem vyšší rizika. Navíc proces založení účtu a zahájení investic je obtížnější než pouhý nákup fyzického zlata.

Fyzické zlato má tu výhodu, že na rozdíl od ostatních investic máte svůj majetek doslova ve svých rukou. Je rovněž dobré myslet na to, že historicky má zlato vysokou návratnost. Slovy laika: na nákupu zlata nikdy neproděláte. Z dlouhodobého hlediska na něm můžete spíše jen vydělat. Když se rozhodnete zlato prodat, ať už z jakéhokoliv důvodu, je to stejně jednoduché jako jeho nákup.

Investování do zlata pro začátečníky

Nákup zlata má pochopitelně své kladné i záporné stránky. Například mnoho investorů se nákupu fyzického zlata vyhýbá, jelikož jim negeneruje konzistentní peněžní tok, jak by mohly například akcie, pronájem nemovitostí nebo třeba P2P půjčka, do které investovali.

Zlato je ale vysoce likvidní, což znamená, že se jedná o aktivum, které lze velice rychle vyměnit za hotové peníze. Obvykle také platí rovnice, že v době krize, kdy mají akcie klesající tendenci, hodnota zlata stoupá.

Je také dobré si uvědomit, že investiční zlato je jakýmsi zabezpečením pro nepříznivé situace. Dá se s ním obchodovat naprosto kdykoliv a za jakékoliv situace. Ověřit pravost, ryzost a váhu zlata je poměrně jednoduché. I z toho důvodu se téměř nevyskytují padělky. Dá se říci, že každý klenotník okamžitě pozná pravé zlato a je schopen odhadnout jeho hodnotu.

Nákup fyzického zlata: Jak na to?

Jestliže tedy teprve stojíte před rozhodnutím zlato si fyzicky nakoupit, jistě vám přijde vhod několik rad.

Nejprve se budete muset rozhodnout, jakou částku chcete do zlata investovat. Následné kroky jsou pak poměrně snadné. Provádí se vlastně stejným způsobem jako nákup jiných produktů. Zlato můžete bez problémů nakoupit on-line. Jednoduše si vyberete produkt nebo produkty, které si chcete koupit, zaplatíte a zlato se vám fyzicky doručí. Nic dalšího není již třeba. Ovšem v případě, že budete chtít mít zlato uschované, dostanete jen certifikát a připlatíte si ještě za úschovnu svého nově nabytého majetku.

Nejčastěji se můžete setkat se třemi formami zlata:

  • Zlaté slitkyZlaté slitky mohou vypadat vlastně jakkoliv. Je to forma čistého zlata. Mezi zlaté slitky patří i zlaté cihly. Slitky pochopitelně mají certifikaci z hlediska hmotnosti a ryzosti a bývá k nim z bezpečnostních důvodů připojené sériové číslo. Mnoho investorů považuje zlaté slitky za jednu z nejlepších forem, jak do zlata investovat.
  • Zlaté minceDalší možností je nákup zlatých mincí. Výhodou je, že jde o poměrně malé kusy a jejich cena není tudíž tak vysoká. Můžete si je nakupovat postupně, třeba každý měsíc jednu. Investujete a spoříte zároveň. Zlaté mince jsou jedním z nejlepších způsobů investice do zlata pro začátečníky. Navíc bývají dostupnější než zlaté slitky.Existuje i možnost koupit zlaté mince sběratelské hodnoty. Ta je však může prodražit. Abyste měli jistotu, že se vám tento druh nákupu vyplatí, je nutné se v problematice vyznat.
  • Zlaté šperkyZuby po babičce nebo snubní prsten po rozvodu? Proč ne? Zlato jako zlato. Dokud není třeba, nezbavujte se jej. A jestli máte zlato rádi, kupte si občas nějaký zlatý přívěsek, prsten nebo řetízek. Zlaté šperky jsou nejčastější formou investice. Mimochodem, asi 49 % celosvětové produkce zlata se spotřebuje právě na výrobu šperků. Ač je tento druh investice vhodný pro kohokoliv, je třeba vzít v úvahu i případná negativa. Při dalším prodeji může mít takové zlato pochybnou hodnotu.

Zlato nakupujte postupně

Výhody vložení peněz do investičního zlata rozhodně převyšují případná negativa.

Než se do nákupu pustíte, měli byste mít rozhodně promyšlené bezpečné skladování, ať už to bude ve vašem domácím trezoru nebo si třeba pronajmete bezpečnostní schránku. Ještě před nákupem zlata byste však již měli mít jasno v tom, jak jej bude ukládat.

Zároveň je vhodné zvážit nějaké pojištění majetku pro případ poškození či krádeže. Ostatně pojištění není na škodu nikdy, i v případě úvěrů je rozhodně bezpečnější proficredit.cz . A to ať už je to bankovní či nebankovní půjčka.

Při nákupu zlata budete řešit i množství. Kolik zlata nakoupit, abyste měli dost a byli jste spokojení? Jednoznačná odpověď pochopitelně neexistuje, je to zcela na vás.

Jestliže investujete ve větším měřítku, je dobrým pravidlem investovat deset procent aktiv právě do zlata. Díky tomu minimalizujete rizika a zároveň profitujete. Také je dobré vědět, že zlato se nekupuje najednou, ale postupně. Kupujte malé množství zlata v průběhu času, vyrovnáte tím případné kolísání cen. A pamatujte, že nejvyšší hodnotu má zlato v časech krize.