V domácnosti lidé řeší mnoho otázek a jedna z nejdůležitějších je ekonomická náročnost. A protože jedna velmi finančně náročná položka je vytápění, rozhodli jsme se pokusit se odpovědět na otázku jestli je vytápění krbem efektivní po finanční stránce.

Ať už se chystáte koupit byt, dům nebo rekonstruovat starší obydlí a pravděpodobně vás čeká rozhodování o způsobu vytápění. Je tedy vytápění krbem z hlediska nákladů na provoz ideálním řešením?

Byt či dům, to je oč tu běží

Je jasné, že krb láká uživatele hned na několik výhod (stylová bytová dekorace, teplo, romantika atd.). Ale není dům jako dům a v případě, že chcete vytápět krbem celou domácnost, tak na velikosti opravdu záleží!

První důležité věci, nad kterými byste se měli zamyslet je, jaké místnosti a jakých velikostí budete chtít vytápět a jak často máte v plánu krb používat. Příležitostné vytápění malé jednopodlažní chatky se bude ve velké míře lišit od dvoupatrové a celoročně obývané stavby.

Zhodnotit byste měli energetickou náročnost domácnosti, protože právě od toho se volba zdroje tepla odvíjí. Ale i pro vytápění celého domu poskytuje krb efektivní řešení např. v podobě krbu s výměníkem teplé vody. Takový krb zvládne předat teplo i do radiátorů ve vzdálených místnostech.

Dalším řešením může být teplovzdušná krbová vložka s patřičným systémem průduchů, komor a ventilátorů. Bez tohoto systému totiž krb nezvládne víc než bezprostředně přilehlé místnosti.

Různé palivo, různé vlastnosti

Palivo je velmi důležitou součástí finančních úspor. Na tom, že při dobře fungujícím krbu je topení dřevem levnější než plyn či elektřina, se stále nic nemění. Základem je dobře vysušené dřevo s velkou výhřevností.

Co tedy zvážit?

Zde je 5 věcí, nad kterými byste se měli dopředu důkladně zamyslet.

  • Vhodný typ – každý typ krbů přináší i jiné výhody a nevýhody
  • Vzhled a velikost – samozřejmě estetické provedení by nemělo být prvotním vodítkem pro koupi, ale je také důležité jej zvážit, protože i vzhled jde ruku v ruce s různými vlastnostmi. Kromě toho je dobré vypočítat velikost tak, aby krb nezabíral polovinu místnosti.
  • Umístění a souvislosti – různý typ si žádá různé umístění. Některé druhy krbů je lepší dát do rohu jiné ke stěně a další do prostoru. Nastudujte si tedy veškeré souvislosti a to včetně souvislosti s rozvodem do dalších místností.
  • Správný výkon – tady není o čem psát, různý výkon = různá výhřevnost = různá náročnost.
  • Těsnost – to znamená, že krb by měl brát vzduch pro svůj provoz z exteriéru a způsob větrání.

Jaká je tedy odpověď na otázku, jestli se vytápění krbem vyplatí?

Bohužel není jednoznačná a nedá se uplatnit v každé domácnosti. Můžeme ale s jistotou říci, že se může vyplatit v případě, že máte všech 5 pohromadě a vše si předem spočítáte. Nevynechejte žádnou drobnost a zvažte veškerá pro a proti.