Stává se vám, že bloudíte v obchodech s oblečením, ať už osobně v kamenných prodejnách nebo online, a nic si ne a ne vybrat? Možná že tím správným řešením pro vás může být ušít si vlastní kousky, které si zamilujete hned. Stačí jen trocha šikovnosti. Vyplatí se ale šít si vlastní oblečení?

Dříve bylo samozřejmostí, že dívky a ženy uměly šít, plést, háčkovat, vyšívat a věnovaly se těmto ručním pracem rády a s láskou. Dnes je doba trochu jiná, přesto v některých ženách láska k těmto činnostem přetrvává.

Chtěly byste k nim patřit i vy? Není nic jednoduššího než se přihlásit na kurzy šití, poprosit o pomoc maminku, babičku nebo zkušenou kamarádku, či se do učení pustit sama na vlastní pěst. Je to krása, když vám nový kousek vzniká pod rukama. A ještě přesně podle vašich představ.

Proč se naučit šít?

Proč se tedy naučit šít? Usednutí ke stroji přináší mnoho důvodů, proč odpovědět této výzvě ano. Jaké výhody šití vlastního oblečení přináší?

Originální koníček

Šití si vlastního oblečení je v dnešní době celkem originální koníček. Šití rozvíjí vaší fantazii, šikovnost a uvidíte sami, jak příjemná relaxace to je. Navíc se jedná o velmi užitečnou činnost a budete potěšeni, až vám někdo nové kousky pochválí.

A kdo ví? Třeba brzy někdo z vašeho okruhu přátel a známých zatouží také po nějakém oblečení od vás.

Jedinečné kousky oblečení

Pod rukama vám mohou vzniknout hotové poklady, které si sama vymyslíte. Inspiraci můžete čerpat v obchodech, magazínech, ale také vymýšlet nové kousky jen podle své představivosti.

Navíc takové šaty nebo sukně, které si ušijete, budou originální a jen tak se vám nestane, abyste na ulici potkala někoho ve stejném oblečení. Vy jste totiž ta, kdo rozhoduje o zvoleném materiálu, vzoru i střihu.

TIP: Přečtěte si návod, jak si ušít vlastní sukni.

Dalším důvodem, proč se naučit šít sama, je také to, že oblečení šité na míru padne mnohem lépe vaší postavě než to, které kupujete v obchodech s masovou módou.

Finanční stránka šití

Další výhodou šití, kterou je třeba zmínit je také její finanční stránka. Šití vlastního oblečení ve výsledku vyjde dobře i finančně.

Zpočátku sice musíte investovat do šicího stroje, kvalitních látek a dalšího potřebného vybavení, ale z dlouhodobého hlediska se tento koníček vyplatí několikanásobně.

Navíc vám nikdo nebrání jít s kůží na trh. Možná se vaše tvorba bude někomu líbit a brzy si šitím oblečením dokážete vydělat i nějakou tu korunu navíc.

Kvalita nad kvantitou

Možná, že si právě díky šití uvědomíte, že není důležité kvantum oblečení v šatníku, ale jeho kvalita. Obchody sice mají stále tendenci tvořit hlavně fast fashion módu, to znamená produkovat co nejvíce módních kousků v nižší kvalitě a spoléhat na to, že zákazníci budou rok co rok šatník obměňovat.

Pokud se vám ale podaří vytvořit nadčasové módní kousky z kvalitních látek z galanterie, pak vám šatník vydrží i několik let bez potřeby něco měnit.

Vyplatí se šít si vlastní oblečení?

Nabízí se otázka, zda se šití vlastního oblečení vlastně vyplatí. O jakém vyplácení se tu ale bavíme? Finančním, časovém, nebo jiném?

Odpověď je jednoduchá, kdo chce šít, ten šije. Je to koníček kreativních lidí. Lidem, kteří chtějí upustit uzdu své fantazii a ušít na sebe něco přesně podle svých představ, tak ano, šít se vyplatí z mnoha výše uvedených důvodů.

O výhodě z hlediska času by se dalo polemizovat. Zajít do obchodu, vybrat něco na sebe, zaplatit a odejít, může zabrat desítky minut až několik hodin. Šití rozhodně více – když započítáme výběr a nákup látek, všechny návštěvy galanterie a večery strávené šitím, přešíváním, zkoušením a měřením, dostáváme se na hodiny.

Inspirace: Víte jak se stylově obléct na svatbu?

Z finančního hlediska? Záleží, jak se na to díváte. Pokud nakupujete ve fast fashion trička za 200 korun pak ne, látky jsou dnes poměrně drahé a pokud si šitím přímo nevyděláváte a šijete jen pro sebe, oblečení se tomto ohledu může zdát dražší.

Na druhou stranu zamyslete se nad tím, jak dlouho vám tričko vydrží a jak dlouho vydrží nadčasový oděv? Něco, co si vytvoříte? Možná dojdete k jinému názoru.

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

Předchozí článekCukrovka – její léčba a náklady: co hradí pojišťovna?
Další článekVíte co jsou socioekonomické ztráty vzniklé nehodovostí v ČR?
PR články, Linkbuilding (Zpětné odkazy) je SEO nástroj k zviditelnění vašeho webu. Linkbuilding (budování zpětných odkazů) SEO nástroj, pro publikaci PR článků. Zpětný odkaz PR článek Publikace PR článků PR články - publikujeme pouze na kvalitních webech. SEO nástroj, pro publikaci PR článků.