Chcete i vy platit v obchodě mobilem? V takovém případě se seznamte s funkcemi Apple Pay a Google Pay. Nejen, že takové platby usnadňují placení vám, ale mohou být užitečné také pro obchodníky.

Pojďte se společně s námi podívat na to, jak tyto funkce fungují a jak je můžete zprovoznit i vy, ať už jako kupující nebo prodávající.

Co je to Apple Pay a Google Pay?

Jedná se vlastně o způsob bezkontaktního placení. Stačí přiložit zařízení, v kterém je nahrána vaše platební karta, k platebnímu terminálu a máte zaplaceno! Navíc to není jen mobilní telefon, kde můžete funkce Apple Pay nebo Google Pay využívat. Zprovoznit je můžete i na tabletu nebo chytrých hodinkách.

Apple Pay

Funkce Apple Pay přináší uživatelům Apple produktů možnost platit elektronicky v kamenných obchodech i na internetu. Stačí odemknout zařízení pomocí TouchID nebo FaceID a prostřednictvím aplikace jednoduše zaplatit.

Google Pay

Nemusí zoufat ani ti, kdo iPhone, iPad nebo Mac nevlastní. Google nabízí podobnou možnost – je třeba vlastnit smartphone nebo jiné elektronické zařízení se systémem Android a stáhnout si do něj z Google store aplikaci Google Pay.

TIP: Ještě před tím, než si Google Pay stáhnete do telefonu nebo jiného chytrého zařízení, ověřte si, že jej podporuje i vaše banka.

Výhody Apple Pay a Google Pay

Apple Pay i Google Pay přináší mnoho výhod a existuje spousty důvodů, proč se vyplatí stáhnout si Apple nebo Google Pay do vašeho chytrého zařízení.

Rychlá a jednoduchá platba je první výhodou, kterou uvádíme. Mobilní telefon nebo chytré hodinky mají lidé většinou poblíž, protože taková zařízení využívají na každém kroku. Oproti tomu peněženka může ležet někde na dně tašky. S funkcemi Apple Pay a Google Pay tam navíc může i zůstat, protože platba je možná elektronickým zařízením.

Další velkou výhodou je bezpečná platba. Spousty lidí nemá důvěru v to, aby uložili citlivé údaje platební karty do chytrých zařízení. Není se ale čeho bát – platba mobilním telefonem je ještě bezpečnější než platba samotnou platební kartou. Aby bylo možné zaplatit, je vždy potřeba ověřit totožnost, a to například prostřednictvím ověření vaší tváře nebo dotykem vašeho prstu, tzv. FaceID nebo TouchID.

Navíc se do aplikace Google Pay dá nahrát mnohem více než jen platební karta. U sebe tak můžete mít například vstupenky na nejrůznější akce. Velkou výhodou Google Pay je také to, že funguje i v režimu offline.

Jak zprovoznit funkce Apple Pay a Google Pay?

Prvním krokem je stažení si příslušné aplikace do vašeho chytrého zařízení – ať už se jedná o hodinky, telefon nebo tablet. V případě Apple Pay se jedná o aplikaci Wallet, majitelé zařízení se systémem Android si stáhnou aplikaci Google Pay.

TIP: Znáte výhody all in one platebních terminálů?

Dále je důležité vyplnit všechny důležité údaje z platební karty. Mezi tyto údaje patří:

  • 16 místný kód vaší karty
  • doba expirace karty
  • CVC kód platební karty

V některých případech je třeba vyplnit i další kontaktní údaje – hlavně při vyplňování údajů v Google Pay můžete být požádáni o vyplnění jména, telefonního čísla nebo dalších osobních údajů, aby mohlo dojít k propojení s vaším běžně využívaným Google účtem.

Výhody Apple Pay a Google Pay pro podnikatele

Ve chvíli, kdy zákazníci přichází s tím, že chtějí zaplatit prostřednictvím Google Pay nebo Apple Pay, musí na to být podnikatel připraven – jinak se může snadno stát, že zákazník odejde ke konkurenci, kde mu taková platba bude umožněna.

Se zavedením možnosti příjmu plateb z těchto aplikací se zvyšují i vaše prodejní šance a posunete tak své podnikání na vyšší level. Zároveň vás to nebude stát ani příliš mnoho času, uvést tuto službu do provozu zabere jen pár minut.

Díky Apple Pay a Google Pay můžete jako podnikatel či obchodník:

  • oslovit větší počet zákazníků
  • dosáhnout vyšší spokojenosti zákazníků
  • dosáhnout rychlých integrací plateb s vaším e shopem
  • zvýšit svou konkurenceschopnost

Jediné, co budete jako podnikatel či obchodník ve svém obchodě potřebovat je terminál, který podporuje platby pomocí Apple Pay i Google Pay.

TIP: Pokud si nevíte při výběru vhodného platebního terminálu rady, pomoci vám může průvodce výběrem platebního terminálu.

Závěrem

Tyto funkce jsou aktivní už několik let a postupem se dostávají stále více a více do popředí. Dnes už patří mezi jeden z nejoblíbenějších způsobů plateb mezi zákazníky, a i proto by měl každý podnikatel tuto možnost zvážit.

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting