Neustále se měnící kurzy eura, kurzy zloty nebo kurzy dolaru dopadají na stav české ekonomiky. Stejně tak ji negativně ovlivňuje i nadále trvající válka na Ukrajině, která zatím nemá konce. Samozřejmě i blížící se recese ekonomiky patří k faktorům, jež potlačují inflaci výš a výš. Aktuálně se tedy potýkáme s velmi drahými službami i cenami, což donutilo řadu Čechů šetřit. Dochází k výraznému omezování koníčků i jízd autem.

Podíl Čechů bojících se o své finance roste

Z posledních statistik vyplývá, že podíl Čechů, kteří se strachují o své peníze, roste každým dnem. Za poslední půlrok jejich počet vzrostl takřka o polovinu. Inflace se dostává na své rekordní hodnoty a dalšího zvyšování se obává čtyřicet procent dotazovaných. A jelikož, jak ostatně bylo zmíněno, válka na Ukrajině velmi ovlivňující stav naší ekonomiky, nemá zatím konce, lidé začínají rapidně omezovat to, co donedávna bylo samozřejmostí.

Podle průzkumu jisté omezení či dopady rostoucí inflace pociťuje více jak osmdesát procent Čechů. Ti mají strach především o své peníze, proto se naučili jinému způsobu jejich života. Za poslední rok došlo k řadě změnám, které mají za úkol ochránit jejich úspory.

Inflace vyrostla na 18 %

Dopady rostoucí inflace se podle respondentů pociťují v každodenním životě. Nezáleží na tom, jestli jdou zrovna na nákup nebo na oběd. Citelné zdražování je viditelné na první pohled. Češi jsou navíc vystrašeni z dalšího nárůstu inflace, což je nutí zamyslet se nad každým nákupem, který provedou.

Na druhou stranu válka na Ukrajině, ke které došlo letos v únoru a která i nadále trvá, už tolik neděsí ze stránky bezpečnosti, nýbrž z pohledu takového, že přinese další zdražování nebo omezení dodávky nejen surovin, ale především energie. Proti možným scénářům se však vláda snaží hledat taková opatření, která by lidem mohla alespoň trochu pomoct po finanční stránce.

https://pixabay.com/cs/photos/senio%c5%99i-ve%c4%8dern%c3%ad-doba-4379905/