Nákup potravin je jednou z nepostradatelných složek domácího rozpočtu. V některých případech však dokonce jednou z těch nejnákladnějších. Vyplatí se proto znát všechny dostupné možnosti, které kupujícímu zajistí méně cifer na účtence. O jaké konkrétní možnosti se jedná?

Využívání letákových nabídek

Nejběžnějším způsobem, jak docílit cenově výhodných nákupů, je využití nabídek z akčních letáků. Například Lidl leták je k nahlédnutí i v aplikaci Lidl plus anebo je možné zhlédnout akční Lidl leták na příští týden na webu Kaufino.cz. Oblíbené jsou i konkurenční značky, jako je Kaufland, Tesco, PENNY nebo Billa leták. Díky tomu, že jsou všechny letáky k dohledání na internetu, může si kupující přesně připravit, co nakoupí, a především kde to nakoupí. Nutné je však dbát nejen na štítek slevy, ale na reálnou cenu. Občas se totiž může stát, že výrobek ve slevě je dražší než zboží u konkurence, na které se v současné chvíli žádná sleva nevztahuje. 

Odměny pro věrné zákazníky

Kromě letákového zboží je možné využít i zvýhodněné nabídky, které se obvykle vztahují k věrnostnímu programu. Billa body například zákazníky opravňují k získání vybraného zboží za akční cenu, nejčastěji se jedná o kuchyňské pomůcky nebo nádobí. Aplikace Lidl plus má pro změnu kromě letáku Lidl určenou sekci i pro další cenově výhodné nabídky, které může zákazník uplatnit v momentě, kdy si zaktivuje příslušný kód. Ten následně načte u pokladny a sleva mu bude z daného výrobku odečtena. Možné je tak získat jak Nutellu v akci, tak i zlevněné sportovní zboží či jiný doplňkový sortiment. Za každý nákup v Lidlu navíc zákazník obdrží los, díky kterému může vyhrát mimo jiné slevu na další nákup. Kaufland pro změnu láká na to, že ve chvíli, kdy kupující na prodejně objeví produkt s prošlou lhůtou minimální trvanlivosti, obdrží výměnou za to poukázku v hodnotě 50 Kč na další nákup.

Potraviny s blížící se lhůtou minimální trvanlivosti

Většina supermarketů potraviny, kterým se blíží lhůta minimální trvanlivosti, prodává za zlomek ceny. Často se jedná například o jogurty, které prochází za dva dny, těstoviny, které prochází za den a podobně. Ve chvíli, kdy tak víme, že budeme dané zboží spotřebovávat ihned, jedná se o skvělou volbu, díky které člověk nejen ušetří, ale ještě navíc přispěje k udržitelnosti. V opačném případě totiž dané potraviny obvykle končí ve směsném odpadu. Podobný systém má Lidl zavedený i u ovoce a zeleniny, jakmile mají vybrané kousky, nejčastěji cibule nebo jablka, například natrženou síťku, sjednotí se v tříkilových bedýnkách, které si zákazník může zakoupit za symbolickou částku 25 Kč. Ročně se tak přispěje k minimalizaci až několika tun odpadu. 

Stejně tak žádoucí je, aby člověk kupoval pouze takové množství potravin, které rodina opravdu sní.