Vánoční svátky jsou pro mnohé z nás velkou finanční zátěží. Zvláště, když máme dvě, tři děti, které očekávají, že jim Ježíšek přinese spousty hraček. Větší děti si pak přejí nákladnou elektroniku, ženě chceme věnovat kvalitní parfém a muži třeba dražší poukaz na masáže, které mu pomáhají od bolesti zad. Jak si poradit s rozpočtem, abyste „vyšli“ i v prosinci a lednu?
Vánoční svátky jsou pro mnohé z nás velkou finanční zátěží. Zvláště, když máme dvě, tři děti, které očekávají, že jim Ježíšek přinese spousty hraček. Větší děti si pak přejí nákladnou elektroniku, ženě chceme věnovat kvalitní parfém a muži třeba dražší poukaz na masáže, které mu pomáhají od bolesti zad.. Jak si poradit s rozpočtem, abyste „vyšli“ i v prosinci a lednu?
Nákup dárků a výzdoby rozložte mezi více měsíců
Ať chceme, nebo ne, jsou vánoční dárky útratou navíc. Proto je dobré kupovat je už v průběhu roku. Část kupte z říjnového příjmu, část z listopadového a část z prosincového. V prosinci ale budete potřebovat i peníze na trochu jiné jídlo. Např. kapr vás vyjde dráž než kuřecí maso. Rozdíl ale není likvidační. Utratíme také více za suroviny na pečení, vaříme více i pro návštěvy, dopřáváme si delikatesy, které jinak nekupujeme. Proto je dobré rozdělit prosincový příjem hned, jak jej dostanete, oddělit tak peníze, které musíte mít k dispozici na zaplacení nutného a zbytek, který můžete utratit.
Pokud dárky kupujete v listopadu a prosinci a peněz nemáte příliš, kupte každému jen jeden či dva dárky. Když budou trefné, stačí to. Nezáleží na množství dárků pod stromečkem, ale na tom, že vybraný dárek je od srdce a obdarovanému se trefí do vkusu. Zvláště děti ale očekávají čím dál více dárků – je dobré stanovit si počet dárků, o který si mohou Ježíškovi napsat a ten moc nepřekračovat.
Při malém rozpočtu jednoduše nekupujte drahé dárky. Poohlédněte se i po bazarech. Dají se zde najít nové hračky, které koupíte třeba i za polovinu ceny, když se zadaří. Anebo trochu použité, ale naprosto funkční. Zvláště děti do tří let toto stejně nepoznají
Domluvte se s širší rodinou, že si dárky dávat nebudete. Buďte rozumní a raději se neobdarovávejte s širší rodinou, než abyste se dostali do finanční tísně nebo dluhů. Je nesmysl splácet půjčku „za Vánoce“ ještě v květnu nebo později.
Kdy využít pomoc formou půjčky?
Někdy to jednoduše bez půjčky nejde. Třeba když nemáte rodinu, která by vám peníze na čas poskytla, nemáte se obrátit na nějakého přítele. V případě, že se vám pokazí topení, pračka nebo třeba lednička, tady je půjčka řešením. Půjčit si na nečekaný výdaj bychom ale také měli rozumně. Volte produkty, u nichž nepřeplatíte majlant. Za férovou půjčku můžeme považovat takovou, za kterou zaplatíme cca 10 % navíc. Tedy např. při půjčce 10 000 Kč zaplatíme 11 000 Kč a půjčka bude zcela splacená.
Je lepší se trochu uskromnit, než splácet půjčku za nedůležité dárky ještě příští rok v létě. Jak se říká: Dluhy s námi jí ze společné mísy. Proto je dobré se jim vyhnout, pokud to jen trochu jde.