Jedním z největších hnacích motorů pro zahájení podnikání je vidina finanční nezávislosti. K té však vede poměrně dlouhá cesta, která se většinou neobejde bez vstupních investic. Jak tedy peníze pro podnikání získat a jakým způsobem si je vyplatit z vlastní firmy?

Jak podnikání financovat

Jen málokteré podnikání nevyžaduje peníze do začátku. Finance však nepotřebují jen začínající podnikatelé na rozjezd svého podnikání, ale také zkušení podnikatelé, kteří peníze investují do rozvoje své společnosti.Jak tedy získat peníze na rozjezd nebo rozvoj svého podnikání? Možností existuje hned několik.

Jednotlivé zdroje financování mají své výhody i nevýhody. Pojďme si je tedy ve zkratce přiblížit.

Vlastní zdroje

Pokud jste si našetřili peníze z předchozí práce nebo máte dostatek finančních prostředků na spořicím účtu, nabízí se financování podnikání vlastními zdroji.

Nespornou výhodou je, že se nikomu nezodpovídáte a nikomu nic nedlužíte. Nevýhodou naopak samozřejmě je, že můžete o našetřené peníze snadno přijít. Podle průzkumů je financování podnikání prostřednictvím vlastních zdrojů nejčastějším způsobem u lidí, kteří zakládají startupy.

Půjčka od rodiny nebo přátel

Další možností je půjčit si peníze od rodiny nebo přátel. Je pravděpodobné, že se se svými blízkými domluvíte na nižším úroku, než který nabízejí banky, nebo dokonce na nulovém úroku. Pokud však nechcete půjčkou ohrozit dobré vztahy, měli byste vždy uzavřít písemnou smlouvu.

Pro svůj podnikatelský záměr můžete získat svoji rodinu nebo přátele.

Půjčka od banky

Podnikatelské úvěry jsou dle statistik nejčastějším typem financování podnikání. Mezi klíčové výhody podnikatelského úvěru patří bezpečnost i předem dané podmínky.

Na druhou stranu pro některé podnikatele nemusí být vůbec snadné bankovní půjčku získat. Zatímco v případě již fungujících úspěšných firem je získání úvěru poměrně jednoduché, od začínajících podnikatelů banky vyžadují celou řadu dokumentů, aby dokázaly vyhodnotit, že se jim půjčené finance vrátí.

Jak získat podnikatelský úvěr?

Základním předpokladem pro získání úvěru na podnikání je bezdlužnost žadatele, čistý trestní rejstřík a také kvalitně zpracovaný podnikatelský plán. Platí, že čím je podnikatelský plán reálnější a propracovanější, tím větší šanci má podnikatel, že půjčku od banky získá.

Banky také přihlížejí k tomu, zda podnikatel o půjčku na rozjezd podnikání žádá sám, nebo se spolužadatelem, přičemž upřednostňují žádosti se spolužadatelem nebo rovnou několika spolužadateli.

Crowdfunding

Za crowdfunding se považuje způsob financování, při kterém více lidí přispívá menším finančním obnosem k vybrání cílové částky. Často se finance vybírají prostřednictvím crowdfundingových platforem, jako je například Kickstarter, GoFundMe nebo HitHit.

Peer-to-peer financování

Lidé půjčují lidem. I těmito slovy je možné přiblížit peer-to-peer financování, které spočívá v tom, že si podnikatel skrze online platformu půjčí peníze od běžných lidí za předem sjednaný úrok. Výhodou je nižší úrok než v bance, ale nevýhodou je naopak nutnost splácet peníze každému věřiteli individuálně.

Startupové soutěže a podnikatelské inkubátory

Další možností je získání peněz na rozjezd podnikání v některé ze startupových soutěží (T-mobile rozjezdy, Nápad roku, Creative Business Cup, Seedstars World atd.). Pomoci vám může také některý z podnikatelských inkubátorů, který podnikatelům s inovativními projekty nabízí pomoc prostřednictvím svých služeb. Umožní vám například zdarma využívat vlastní kanceláře nebo vám zařídí školení s odborníky.

Soukromý investor

Své podnikání můžete financovat také prostřednictvím investora nebo investorů. Počítejte však s tím, že investoři budou za své vložené peníze požadovat podíl ve společnosti nebo na zisku. Investor vám však může pomoci nejen s financemi, ale díky svým znalostem a kontaktům může posunout vaše podnikání mílovými kroky vpřed.

Dotace

V neposlední řadě můžete využít některý z dotačních programů. Podnikatelé mají možnost získat dotace nejen od Evropské unie, ale také například od jednotlivých krajů nebo obcí. Myslete však na to, že získání dotací není vůbec jednoduché a většinou je spojené se spoustou papírování.

Jak si z vlastní firmy vyplatit peníze

Firma se úspěšně rozjela a vy si chcete vyplatit z firmy peníze? Podívejte se, jak to můžete udělat legální cestou.

Podíl na zisku

Jednou z nejjednodušších cest je vyplacení peněz prostřednictvím podílu na zisku (dividendy). Většinou se však podíl ze zisku vyplácí pouze jednou za rok a je důležité myslet na to, že se podíl ze zisku ve formě dividend daní hned dvakrát.

Vyplácení peněz z vlastní firmy může být složitější, než si myslíte.

Zaměstnání ve vlastní firmě

V případě společností s ručením omezeným mohou jednatelé nebo společníci pracovat pro vlastní firmu a pobírat plat jako zaměstnanci. Tato varianta je však finančně poměrně nákladná, protože za vás jako za zaměstnance musí firma navíc platit sociální a zdravotní pojištění.

Dohoda o provedení práce

Povinnosti platit zdravotní a sociální pojištění se můžete vyhnout tím, že budete ve firmě pracovat na dohodu o provedení práce, ze které se odvádí jen 15% daň. Nevýhodou však je, že maximální rozsah práce na dohodu o provedení práce nesmí přesáhnout 300 hodin ročně.

Odměna pro jednatele za výkon funkce

Ve společnosti s ručením omezeným může být uzavřena s jednatelem smlouva o výkonu funkce, díky které vám bude vyplácená pravidelná měsíční odměna. Pro ty, kteří jsou ve firmě zároveň společníkem a jednatelem, je tato varianta poměrně výhodná. Výplata částek však nesmí způsobit újmu firmě.

Půjčka vlastních peněz firmě

Dalším legálním způsobem vyplácení peněz z firmy je půjčení financí vlastní firmě. Následně si tyto peníze můžete vyplácet zpátky i s úrokem. Ale pozor, úroková sazba musí být srovnatelná s podobným typem transakce, aby nebyla právně napadnutelná.

Pronájem prostor

Jako další možnost se nabízí pronájem prostor společnosti k podnikání. Částka za pravidelný měsíční pronájem však opět musí být stanovena v obvyklé výši. Kromě prostor můžete pronajímat také movitý majetek.

Štěstí přeje připraveným aneb Na co si dát pozor

Někdy podnikatelé při vyplácení peněz z vlastní firmy porušují zákon, aniž by o tom věděli. Na co si dát pozor v souvislosti s podnikáním a financemi?

Švarcsystém

Co je to švarcsystém a proč si na něj dát pozor? Podstatou švarcsystému je využívání služeb lidí, kteří podnikají na živnostenský list, místo jejich zaměstnání. U švarcsystému se však nejedná o standardní dodavatelsko-odběratelský vztah, ale o vztah vykazující známky zaměstnaneckého poměru.

Švarcsystém je nelegální a podnikatelům, kteří ho provozují, hrozí pokuta až do výše 10 000 000 Kč.

Dejte si pozor, aby bylo vše v souladu se zákonem a poraďte se s odborníky.

Myslete na vyplácení peněz včas

Kdy byste měli myslet na vyplácení peněz z firmy? Odborníci radí se touto otázkou zabývat ještě předtím, než firmu založíte. Ideálně se poraďte s odborníkem, který vám nastíní, jaká varianta pro vás bude nejvýhodnější.

Dejte na rady odborníků

Existuje několik způsobů, jak můžete financovat své podnikání a také jak vyplácet peníze z vlastní firmy legální cestou. Každý z těchto způsobů má svá pro a proti, pokud si tedy nejste jistí, jakou cestou se vydat, vždy je dobré poradit se s odborníky.