Někdy potřebujeme pracovat, někdy nám sebere čas rodina a někdy nám předmět prostě nesedne. Stále více studentů dnes hledá při psaní vysokoškolských prací pomoc specialistů, kteří dokáží připravit poklady pro seminární práce i rešerše pro celé diplomky. S výběrem společnosti se ovšem mohou spálit a nabízená pomoc se může obrátit ve velký problém. Proto vznikl první český srovnávač podobných služeb www.overene-prace.cz.

Základem každé úspěšné spolupráce jsou ověření autoři, kteří se v zadaném tématu dostatečně orientují. Služby nabízející vypracovávání podkladů pro studentské práce často využívají služeb vysokoškolských pedagogů nebo doktorandů, kteří si tímto způsobem přivydělávají. Dobrou zprávou je také to, když se k vašim podkladům dostane některý ze studentů, který působí na stejném  či podobném oboru.

Druhým kritériem je pak samotná forma spolupráce. Seriózní společnost by měla být schopna vybrat pro vás vhodného autora, propojit vás a ponechat na vašem uvážení, zda vám spolupráce bude vyhovovat. Samotný autor by s vámi pak měl práci pravidelně konzultovat a upozornit vás na možné problémy, na které při vypracovávání podkladů narazí. Stejně tak je důležitá reakce na vaši zpětnou vazbu – pokud potřebujete cokoli upravit třeba po konzultaci se svým školitelem.

Proto než začnete komunikovat s konkrétním portálem, který vypracování podkladů nabízí, vyplatí se udělat si – když použijeme vysokoškolský termín – alespoň malou rešerši. Každá společnost píše na svém webu prakticky to samé, autentické zkušenosti jejich uživatelů ale mohou být jiné. Proto dnes už existuje portál, které vám nabízené služby srovná a kde každý student může spolupráci sám ohodnotit. Nikdo totiž nedokáže posoudit službu objektivněji, než její zákazník. Prvním takovým portálem u nás je stránka www.overene-prace.cz.

„Je to podobné, jako když si na e-shopu kupujete telefon. Také se nejdříve podíváte na technické parametry a pak si prohlédnete recenze těch, kteří si ho koupili před vámi. Podobná možnost na poli podkladů pro vysokoškolské práce u nás dosud chyběla,“ říká Lucie Drobná, jedna ze zakladatelek portálu www.overene-prace.cz.

„Kromě recenzí samotných zákazníků srovnáváme portály na základě rozsahu nabízených služeb, jejich ceny a případných nabízených slev nebo možnosti splátek, kvality autorů a zákaznického servisu – tedy možnosti řešení ve chvíli, kdy se vyskytne nějaký problém. Výsledkem jsou přehledné tabulky, kde student okamžitě vidí, kterým serverům může důvěřovat,“ dodává Lucie Drobná.

Důležité je posoudit i nabízenou rychlost a cenu. Ne vždycky totiž platí, že nejrychlejší nebo nejlevnější bude pro vás to nejlepší. V rámci konkurence jsou portály samozřejmě nucené nabízet výhodnější ceny nebo různé formy slev či splátkových kalendářů, pokud vám ale cena připadá příliš nízká, je možné, že se bude jednat o „recyklát“ – tedy podklady, které už daná společnost předala někomu jinému. V takovém případě by se výsledná práce mohla v kontrolním systému ukázat jako plagiát, za což hrozí vyloučení ze studií.

I v případě vysokoškolských prací pak platí „práce kvapná, málo platná“. Jestli vám někdo nabízí vypracování podkladů, řekněme, pro diplomovou práci za pár dní, je pravděpodobné, že nepůjde o kvalitní rešerši. Na druhou stranu, třeba u seminárních prací nebo referátů je rychlost klíčová a několik málo dní na jejich vypracování není výjimkou.