Kamarád se chlubí novým notebookem, vám ale naneštěstí vypadne z ruky hrnek s kávou. Káva se vylije na klávesnici ata poté přestane fungovat. Nabídnete kamarádovi, že opravu zaplatíte sami. S pojištěním odpovědnosti ji ale platit ve většině případů nemusíte.

Když někomu způsobíte škodu, například s již zmíněným notebookem, musíte ji uhradit. A totéž platí, když někomu škodu způsobí vaše dítě či zvíře. Stačí, aby váš potomek v prodejně překlopil stojan s křehkým zbožím a škoda je na světě. Její náhrada může být v řádech stokorun, ale také statisíců – když se vám podaří rozbít třeba umělecké dílo. Přesně pro tyto případy si lidé sjednávají pojištění občanské odpovědnosti. Lidově se jí také říká pojistka na blbost.

Pojištění odpovědnosti občana kryje jen neúmyslné škody

Důležité ale je, aby způsobená škoda byla neúmyslná. Pro případy úmyslného poškození cizí věci vás (žádné) pojištění opravdu nekryje.

Pokud je však škoda způsobena neúmyslně, pojištění vás podrží. Nezáleží přitom na tom, jestli ji způsobíte vy, vaše dítě nebo domácí mazlíček. Pojištění se vztahuje na všechny členy domácnosti.

Krytí nejen pro případ újmy na majetku

Pojištění občanské odpovědnosti vás kryje nejen v případě, že způsobíte škodu na majetku. Chráněni jste i v situacích, kdy způsobíte někomu újmu na zdraví. Například na kole nešťastnou náhodou srazíte chodce, který musí být následně ošetřen a zůstane doma 14 dní na nemocenské. Tím mu klesne příjem a rozdíl po vás bude chtít doplatit. Případně po vás může požadovat regres i zdravotní pojišťovna, která jeho ošetření bude proplácet lékařskému zařízení. I takové případy pojištění pokryje. Rovněž se pojištění vztahuje na nutnou právní ochranu vaší osoby.

U některých pojišťoven, například u Kooperativy, se pojištění vztahuje i na škody způsobené na pronajatém vozidle od komerčního subjektu. U takto půjčených vozidel je často sjednaná i spoluúčast z havarijního pojištění a právě tuto spoluúčast je možné z pojištění odpovědnosti uhradit.

Cena „pojistky na blbost“ je pár stovek ročně

Cena pojistky na blbost není nijak vysoká. Většinou se platí ročně a vyjde na několik stokorun – konkrétní částka záleží na tom, jakou variantu zvolíte, ty nejlevnější začínají kolem 500 Kč. Čím vyšší pojistné limity vyberete, tím je samozřejmě pojištění dražší.

Výhodou také je, že vás pojištění kryje nejen na území České republiky, ale i v zahraničí. Zejména v západní Evropě bývají náklady na léčení vysoké – běžně až v řádech několika milionů. Pojištění je tedy dobré mít i u cest do zahraničí, například když jedete lyžovat do Alp.

Předchozí článekPodnikání a finance: Jak peníze pro podnikání získat a jak si vyplatit peníze z vlastní firmy?
Další článekDevizové obchodování pro všechny?
PR články, Linkbuilding (Zpětné odkazy) je SEO nástroj k zviditelnění vašeho webu. Linkbuilding (budování zpětných odkazů) SEO nástroj, pro publikaci PR článků. Zpětný odkaz PR článek Publikace PR článků PR články - publikujeme pouze na kvalitních webech. SEO nástroj, pro publikaci PR článků.