Při prvním nahlédnutí do světa kryptoměn se může zdát, že v něm lidé mluví úplně jiným jazykem. Vstupní bariéra se tak řadě lidí zdá příliš silná na překročení. Pokud se však chcete stát skutečně ostříleným kryptoměnovým investorem, následující terminologie je k tomu nezbytná.

Kryptoměnové pojmy

Altcoin

Altcoin je jakákoliv kryptoměna kromě Bitcoinu. Může to být například Ethereum, Litecoin, Dogecoin apod. Bitcoin je první vytvořená kryptoměna a doposud si drží nejvyšší hodnotu, všechny ostatní kryptoměny jsou tedy alternativní tokeny neboli altcoiny.

Blockchain

Blockchain je technologie, na které kryptoměny fungují. Nazývá se také účetní knihou, jelikož do sebe zaznamenává veškeré probíhající transakce.

Informace o příjemci, odesílateli a hash (identifikující řetězec čísel a písmen) se zapisují do bloků, které na sebe navzájem navazují a vytvářejí tak vysoce důvěryhodný a propracovaný systém zaznamenávání transakcí.

dApp (decentralized app)

Jedna z nejvyzdvihovanějších vlastností kryptoměn je jejich decentralizace. Tento trend se přesunuje nejen do financí, ale i do jiných oblastí. DApps neboli decentralizované aplikace jsou jen jedny z mnoha příkladů tohoto trendu. Hojně se navíc využívají právě pro fungování decentralizovaných financí (DeFi).

ICO (Initial Coin Offering)

Jedná se o kryptoměnovou verzi IPO. Developeři tímto způsobem získávají potřebné finance pro nové tokeny a projekty. Investoři tedy kupují s vírou, že jednou daný token bude mít určitou hodnotu.

Stablecoin

Stablecoiny jsou tokeny, které jsou navázané na konvenční platidlo jako jsou například dolary nebo eura, většinou v poměru 1:1. Mají sloužit jako stabilnější digitální měny. Příkladem jsou USDT nebo BUSD.

Jelikož jsou kryptoměny stále poměrně nové, bude nějakou dobu trvat, než se zmíněné pojmy stanou více rozšířené. Jako začínající investor byste však měli tyto výrazy dobře znát. Nejen, že vám to ušetří čas, ale budete také dělat informovanější rozhodnutí při obchodování.

Předchozí článekJe koupě zánovní ojetiny dobrý nápad?
Další článekPortu – pasivní investování