Výroba nábytku z palet prožívá obrovský boom. Zahrádky kaváren, restaurací i domácností, dokonce i ložnice nebo obývací pokoje dnes již zdobí nábytek z palet. Opravdu se ale vyplatí investovat peníze a především čas do výroby tohoto nábytku? Jsou palety opravdu tak zázračným materiálem, za který jsou považovány?

Fakta o paletách

Než se s nadšením pustíte do výroby čehokoliv z palet, měli byste se seznámit s jejich nevýhodami a znát fakta, která vám pomohou rozhodnout například o jejich použití či umístění.

Váha

Nic není tak růžové, jak se na první pohled může zdát. A to samozřejmě platí i o paletách, které, stejně jako všechno ostatní, mají také své nevýhody. Jednou z nich je právě váha palet.

Pokud jste si pro výrobu zvolili europalety, lze říct, že jste zvolili to nejlepší co jste mohli. Europalety jsou totiž certifikované palety se standardizovanou jakostí. Všechny tyto palety mají velikost 1 200 x 800 x 144 mm. Co je ale mínusem je fakt, že jedna taková europaleta váží průměrně 20-24 kg, a to není zrovna málo.

Když vezmete v úvahu to, že na výrobu postele je potřeba asi 10-12 palet, podstatně vám to ztíží pozdější manipulaci s postelí, nemluvě o stěhování.

TIP: Europalety lze pohodlně koupit i na internetu. Jestliže ale o vlastní výrobu nestojíte, najdete tam nabídku i dalšího zboží. Víte, jak nakupovat nábytek na internetu?

Cena

I když se palety vydávají za poměrně levný materiál, po podrobnější výpočtu uvidíte, že zas taková bomba to není. Ano, pravděpodobně nějakou tu kačku ušetřetí, ale opravdu to za tu námahu stojí?

Za jednu novou europaletu zaplatíte kolem 400-450 Kč s DPH. Jen palety na jednu postel vás tedy vyjdou na 4 000 Kč, a to v případě, že budete mít to štěstí a seženete paletu za 400 Kč a použijete jich pouze 10.

Staré palety radši pusťte z hlavy

Kdo by chtěl ušetřit a pořídit si místo nových palet nějaké staré a použité, pravděpodobně hodně rychle zapláče nad výdělkem. Vybrat totiž správnou paletu na výrobu nábytku je celkem umění.

Primární účel palet je přeprava zboží. Mezi to se často řadí i zdraví nebezpečné látky, u kterých vám nikdo nezaručí, že paletu nezmáchaly. Kromě toho, jsou téměř vždy skladovány venku a to poměrně dlouhou dobu. A tak na ně prší, sněží, paří sluníčko a nejsou chráněny před škůdci. Znalost původu palet je tedy základ.

Další problémem je, že u starých palet byla velmi často používaná impregnace karcinogenními látkami, která zajistila odolnost vůči počasí. Do roku 2005 byly ošetřovány metylbromidem (MD). Dnes se pro ošetření používá tepelná úprava (HT), která ovšem nechrání před bakteriemi z převážených potravin.

Lépe jim bude venku

Přestože spousta lidí touží po originálním gauči, konferenčním stolku či posteli, je dobré nechat palety raději na zahradu, terasu nebo balkon. Pravděpodobnost, že špatně ošetřené, nebo dokonce zdraví škodlivé dřevo doma způsobí řadu potíží, je celkem vysoká.

Pokud jsme vás ale stále od výroby neodradili a pořád jste odhodláni se do výroby z palet pustit, vždy je pečlivě zbruste, nechte pořádně vyschnout a nezapomeňte je i opálit a následně naimpregnovat. Jedině tak, bude mít vaše práce a úsilí smysl.

Europalety a jejich označení

Prodejci palet řadí své zboží do skupin, jež nesou své označení. Tyto skupiny se dělí podle úrovně použití a jejich stavu.

  • EUR/EPAL AV – téměř nová s minimálními známkami použití
  • EUR/EPAL A – lehce opotřebená, využívaná hlavně v potravinovém průmyslu
  • EUR/EPAL AB – tmavší barva s oděrkami, žádná část nechybí
  • EUR/EPAL B – zašlá, znečištěná, je v oběhu delší dobu
  • EUR/EPAL C – zašlá, navlhlá, s odštěpy a třískami, může mít sníženou nosnost

Tipy na výrobu nábytku z palet

Kdo se nevýhodami palet nenechal odradit a hledá inspiraci, přinášíme několik šikovných vychytávek, na co lze palety použít.

Zahradní lavice

Mít na zahradě místo, kde si můžete sednout, odpočívat a užívat si zvuky přírody, je téměř nutností. Ideální nábytek, který hezký splývá s nedotknutelností přírody je dřevěná lavička. Při její výrobě se jistě bytelnost a váha palet bude hodit.

Originální bylinná zahrádka

Dochází vám místo v záhonku, ale toužíte po bylinné zahrádce, kterou zužitkujete při svém kulinářském umění? Paleta je pro to jako dělaná. Nezabere moc místa a poskytne vám několik květináčů v jednom. Můžete ji natřít a byliny si na paletě popsat. Důležité je mít přehled.

Zahradní sedací soupravy

Na zahradu si ale můžete vytvořit i celou zahradní soupravu. Pár palet, barva, trocha odhodlání a stylové sezení je na světě. Nezapomeňte sedačku ale doplnit o různé polštáře, deky a podsedáky, aby byl odpočinek na tomto nábytku opravdu pohodlný.

Zahradní bar

Pořádáte často grilování a posezení s přáteli? Není zrovna příjemné neustále odbíhat pro něco do kuchyně a vzdalovat se od středu konverzace. S takovým originálním barem z palet můžete připravovat pohoštění bez nutnosti odchodu do jiné místnosti.

Botník

Neustále rozházené boty před vchodovými dveřmi a na terase, o které jen každý zakopává? Vyrobte si stylový a praktický botník a dejte nepořádku přede dveřmi sbohem. Máte dokonce několik možností provedení.

Botník můžete doplnit i stylovým věšákem z palet a zaručit tak jednotný a sladěný vzhled.

Houpačka

A teď je tu něco pro nejmenší. Těšit se z univerzálnosti palet mohou i vaše ratolesti. Postavte jim houpačku nebo houpací postel. Určitě si na ní užijí spousty zábavy.

Vířivka

Kdo by odolal relaxu ve vytoužené vířivce? Jejich cena bývá někdy alarmující a o jejich koupi se vám může akorát tak zdát. Když budete ale chvilku brouzdat na internetu, určitě narazíte na jednoduchý návod, jak si postavit vlastní vířivku.

Stojan na víno

K čemu pořizovat drahé neoriginální stojany na víno, když si můžete vyrobit svůj vlastní? Taková paleta dokáže vytvořit prostor nejen pro lahve vína, ale i místo na skleničky. No a párty může začít.

TIP: Chcete vědět, jak prodávat své handmade výrobky legálně?

Závěr

Z palet se dá postavit kde co. Jejich použití na výrobu nábytku se může, ale i nemusí vyplatit. Vždy je důležité myslet především na zdraví a bezpečnost, která je u výběru a ošetření palet klíčová. Doufáme, že jsme vám dojem z palet zcela nezkazili a že další posezení na zahrádce už bude paletové.

Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz