Vybíráte nové disky na auto a nejste si jistí, jestli se vyplatí investovat do nových ALU kol? Máme pro vás veškeré výhody a nevýhody alu kol, aby rozhodování bylo jednodušším úkolem.

Doby, kdy na trhu byly k sehnání pouze plechové disky, tzv. plecháče, jsou už dávno pryč. Nyní má řidič aut mnohem větší výběr a možnosti. Hitem posledních let se stávají hliníkové disky. Stojí opravdu za to?

Finanční stránka věci

Přestože alu kola nejsou tou nejlevnější variantou, z dlouhodobého hlediska se můžou vyplatit. Oproti plecháčům totiž mnohem méně podléhají korozi a opotřebení. Se super levnými plecháči sice ušetříte, ale je velká pravděpodobnost, že do nových disků budete investovat dřív, než je tomu v případě alu kol.

Nutno podotknout, že životnost je ovlivněna především péčí, kterou diskům věnujete a také to, jak dobří jste v parkování.

Pečovatelská služba

Jak již bylo zmíněno, životnost a výhodnost investice do velké míry ovlivňuje i to, jakou péči hodláte diskům dopřát. Tipů na údržbu auta a kol najdete a uslyšíte všude spoustu. Kdo jim ale nevěnuje dostatečnou pozornost, možná později zapláče nad výdělkem.

Investice do alu kol ale přináší tu výhodu, že je oproti jiným materiálům odolnější vůči nečistotám. Zmínit musíme také to, že hliník si umí i poměrně dobře poradit se změnami počasí a chráněny jsou tak kola i před korozí.

Houževnatost nebo odolnost?

K mechanickému poškození disků může dojít dnes a denně. Nejenže na sobě nesou velkou zátěž, mohou ale občas potkat i nějakou tu překážku. Nejčastější překážkou disků jsou obrubníky při parkování nebo v úzkých uličkách.

V tomto ohledu hliníkové disky trošku pokulhávají. Už jen proto že jejich vzhled je jednou z jejich předností, většina řidičů má z jejich poškození strach. A právem. Oproti starým dobrých plecháčům jsou alu poněkud houževnatější.

Na druhou stranu, už jsme toto téma taky trošku načali, alu si mnohem lépe poradí s korozí. Pokud jsou disky nějak poškozené (poškrábané nebo s oděrkami), svou odolnost proti galvanické korozi a rychlým spádem ztrácí na hodnotě. Jestliže jsou ale bez poškození, oděrek a škrábanců, odolnost je oproti jiným diskům poměrně vyšší.

Jízdní vlastnosti

Při výběru disků na auto je nutné dbát i na jízdní vlastnosti. Ty jsou v automobilovém průmyslu totiž stěžejní. Zde v hliníku můžete spatřit totiž další výhodu. Protože hliník je velmi lehký kov, mají alu kola velmi dobrý vliv na spotřebu a opotřebení závěsných součástek. Za jejich nákup si možná připlatíte, ale mohou vám ušetřit nějakou tu kačku za pohonné hmoty.

TIP: Vývoj kol může být opravdu zajímavý. Znáte už historii alu kol?

Estetika

V dizajnu mají alu kolo jednoznačně oproti svým konkurentům výhodu. Jejich předností je variabilita, díky níž lze tyto disky sladit s každou barvou vozidla a jejich provedení může celkový vzhled auta perfektně doplnit.

Podle čeho disky vybírat?

Koupě disků na auto je bez pochyby velká investice. Je tedy logické, že na jejich výběru by si měl dát člověk záležet. Kromě vlastností, které představují výhody jednotlivých druhů disků oproti jiným, jsou tu ale i další parametry, které je třeba sledovat. Nikdo přece nechce vyhodit několik tisíc korun za nové a stylové disky a nakonec zjistit, že na jeho auto vůbec nepasují.

  • Šířka disku – tato hodnota označuje vnitřní rozměr pneumatiky, která bude na disk pasovat
  • Rozteč – parametr, který udává vzdálenost upevňovacích šroubů
  • Průměr středového otvoru
  • Zális (ET) – tato hodnota označuje, jak hluboko bude posazeno kolo do blatníku, čím vyšší hodnota, tím více bude kolo zapuštěné dovnitř
  • Počet a průměr uchycovacích děr pro šrouby

Jsou alu kola vhodná na zimu?

V souvislosti s hliníkovými disky vyvstává otázka, jak vhodné jsou pro zimní užívání. Že by byly alu zrovna špatnou volbou na zimu se úplně říct nedá. Má to ovšem několik ale. V zimě si alu kola žádají větší údržbu než během ostatních měsíců. Také je vhodnější použít stříbrný jednoduchý design.

Doporučujeme se vyhnout i vícepaprskovému provedení, kde se mohou zachytávat sníh a nečistoty a může tak dojít ke zbytečné nehodě.

TIP: Víte, kdy se vyplatí řešit havarijní pojištění?

Závěr

Jak jsme se dozvěděli, jednoznačná odpověď na otázku, zda se investice do hliníkových kol vyplatí, prostě neexistuje. Záleží na několika faktorech, jako je péče, způsob jízdy atd.

Kdo se ale nebojí investovat nějakou tu korunu navíc, jistě koupě alu kol nebude litovat.

Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz


Každý kutil potřebuje občas přikupovat nové nářadí a nástroje, na kutilmarket.cz máme tedy v katalogu sekci dílna, kde najde vše potřebné.


3 KOMENTÁŘE

Comments are closed.