I když má zlato z hlediska trendů šperkařství své vlny, jako investiční komodita patří mezi málo jistých produktů vedle realit nebo diamantů. A dnes žijeme v dobách příznivých. Chystáte se také něco investovat?

Spolehlivý výkup zlata

Pamatujete, jak na přelomu 90. let a nového století byly zlaté šperky out? Nosili je spíš starší lidé, dnes ale zlato zažívá renesanci. A to i z toho důvodu, že už není jen žluté jako tehdy. Může mít několik odstínů, a protože jde o jeden z nejvzácnějších kovů, jeho hodnota je stabilní. Navíc je trendy i díky tomu, že dnes se mezi celebrity vrací trend „chlubením se zlatem“. Rapeři se pyšní šperky i zlatými zuby, ostatně i sama Madonna si nechala udělat ozdoby, které z jejích úst vrhají skoro sluneční paprsky. Hodnota zlata prakticky neklesá, dnes spíš stoupá, proto se objevuje i spousta forem obchodování. Můžete do zlata investovat, stejně tak vám vynese i výkup zlata.

Jaké jsou ceny zlata?

Co je ovšem zlato a proč je tak vzácné? Jedná se o kov barvy slunce. Ve své surové podobě je měkké, aby se z něj dal zhotovit šperk, přimíchávají se do něj další kovy, a ty mu dodávají potřebnou tvrdost. Ve finále tento proces ovlivňuje barevnost kovu, proto producenti se zlatem pracují opatrně, jelikož ovlivňují odstín zlaté. Tím tedy vznikají i dnes moderní variace žluté, bílé nebo růžové. Žluté zlato vzniká mísením zlata, stříbra a mědi, stříbro jako takové zlato zesvětluje a měď ztmavuje. Bílý odstín dodávají ještě zinek, nikl či paladium. A růžové zlato se rodí mísením s mědí. Zlato jako takové je vzácné i počtem karátů, alespoň 14 karátů (obsahuje 58,5% čistého zlata) je znakem luxusu. Zajímají vás ceny zlata? Podívejte se například na stránky Zlatovbrne.cz, kde je kompletní přehled cen, ale i možností, jak zlato zobchodovat.