Rychlé a snadno dostupné půjčky jsou stále vzkvétajícím odvětvím, ačkoli jejich „zlaté časy“ už nejspíš pominuly se zpřísňováním podmínek pro poskytovatele v minulých letech. Stále jde však o lákavé odvětví a o produkty tohoto typu má zájem velké množství lidí. Výhodnost těchto úvěrů ale může být často pouze zdánlivá. Na co si dát při výběru půjčky pozor a kdy se jí raději vyhnout?

Není úroková sazba jako RPSN

Pojďme se v první řadě podívat na jeden zcela zásadní parametr každé půjčky. Podle většiny lidí jím zřejmě bude úroková sazba. To může být ovšem poněkud zavádějící údaj. Při posuzování výhodnosti půjčky se vždy řiďte především podle hodnoty označované jako RPSN. Proč?

RPSN je roční procentní sazba nákladů a shrnuje tedy všechny náklady na danou půjčku. Zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale i případné další výdaje. Typickou fintou nepoctivých poskytovatelů je nalákat zákazníky na nízký úrok, ale inkasovat za různé skryté poplatky. V RPSN ale musí být zahrnuto všechno – proto je tento údaj při výběru stěžejní.

Malé půjčky, vysoké náklady

Malé půjčky před výplatou jsou nesmírně populární. Půjčit si můžete třeba jen tisíc korun, někdy i méně. Splatnost je pak obvykle dva týdny až měsíc. Na první pohled se tento systém může jevit jako skvělé řešení, pokud máte na konci měsíce hluboko do kapsy. Ve skutečnosti to obvykle taková spása není.

Tyto nízké půjčky mívají extrémně nevýhodné RPSN a původní částku i při nízké splatnosti přeplatíte nevýhodnou měrou. Ale to ještě nic není. Hlavní problém přichází ve chvíli, kdy nebudete schopni půjčku splatit včas. Pak se z ní může stát hotové prokletí. Úroky naskakují obrovskou rychlostí a někteří poskytovatelé navíc do podmínek zahrnou nehorázné penále za prodlení s platbou. To nás přivádí k dalšímu bodu…

Čtěte podmínky a nic nevynechte

Pokud se rozhodnete pro rychlou půjčku, veškeré smlouvy a podmínky si prostudujte opravdu pečlivě. Pes je často zakopaný na nečekaných místech (např. právě v sankcích za opožděné splacení). I malá půjčka vás při nezodpovědném výběru může přivést do velkých potíží.

Vždy také volte osvědčené, známé a prověřené poskytovatele. Různé půjčky ihned na směnku od soukromníků nebo neznámých firem nejsou dobrou volbou. Vždy také sledujte, nakolik jsou podmínky a nabídky daného poskytovatele transparentní. Poctivá společnost vám ihned při výběru půjčky přesně sdělí, kolik dohromady na splátkách zaplatíte a jaké podmínky musíte dodržet.

Bez prověřování – bez záruk a odpovědnosti

Získat půjčku bez prověřování příjmu nebo registru dlužníků se může zdát jako výhra. Ale často je to zejména vítězství pro poskytovatele, který se tímto způsobem zbavuje odpovědnosti a nabízí zadlužení člověku, který se třeba už topí ve finančních problémech. Dluhová past je v takové chvíli na sklapnutí.

Předchozí článekCo je a jak funguje svěřenecký fond?
Další článekPorovnat půjčky se vyplatí. Můžete ušetřit na úrocích
PR články, Linkbuilding (Zpětné odkazy) je SEO nástroj k zviditelnění vašeho webu. Linkbuilding (budování zpětných odkazů) SEO nástroj, pro publikaci PR článků. Zpětný odkaz PR článek Publikace PR článků PR články - publikujeme pouze na kvalitních webech. SEO nástroj, pro publikaci PR článků.