Jedna kapsa prázdná a ta druhá? Vysypaná! Že přesně nějak takhle vypadá vaše aktuální finanční situace? Nezoufejte! Naštěstí existují způsoby, jak tuhle nepříjemnou finanční situaci vylepšit. Drtivá většina zájemců o půjčku míří do banky. Pokud ale máte záznam v registru dlužníků, vaše bonita je nízká a finanční minulost nepříliš uspokojivá, budete mít v bance problém. Pokud vaši žádost bankovní úředník zamítne, nabízí se možnost nebankovních půjček. Jak se zorientovat v jednotlivých typech a vybrat tu nejvýhodnější? Čtěte následující řádky.

Slaďte své potřeby s představami

V první řadě byste měli objektivně zhodnotit, zda je pro vás půjčka to pravé. Pokud by její měsíční úroky negativně ovlivnily vaši životní úroveň, nejde o ideální řešení. Velmi podobná situace nastává také v případě, že žijete tzv. od výplaty k výplatě. Ani v takovém případě není půjčka správným krokem. Pokud se ale váš zaměstnavatel opozdil s výplatou, potřebujete na konci měsíce uhradit neodkladný výdaj, o půjčce se vyplatí vážně uvažovat. V takovém případě se zaměřte třeba na půjčky před výplatou, nebo tzv. mikroúvěry. Mezi jejich specifika patří krátká splatnost a obvykle také nejde o půjčky přesahující 5 000 Kč.

Zorientujte se v nabídkách

Již výše jsme zmínili, že na našem trhu existuje nepřeberné množství půjček a úvěrových produktů. Který z nich je vhodný zrovna pro vás? Pokud je vaše finanční minulost v pořádku, nemáte žádné závazky z dřívějška a můžete se prokázat dostatečným a pravidelným příjmem, poohlédněte se po rychlých půjčkách ihned na účet, půjčkách bez zástavy či věřitele anebo SMS či online úvěrových produktech. Jestliže ale máte záznam v registru dlužníků a nechcete či nemůžete doložit příjem potvrzením od zaměstnavatele, vsaďte na nebankovní půjčky pro problémové klienty, mezi které patří třeba půjčky bez registru či dokládání příjmu.

Srovnání je základ úspěchu

Protože je na našem trhu velké množství půjčkových produktů, je mnohdy složité se v nich bezpečně zorientovat. Proto je potřeba je mezi sebou vzájemně porovnat a vybrat si z nich ten, který vám bude nastavenými podmínka nejvíce vyhovovat. Srovnání provedete prostřednictvím nezávislých online kalkulaček a srovnávačů. Jednoduše si nastavíte parametry půjčky, její splatnost a výši a poté jen kliknete na tlačítko srovnat. Následně se před vámi objeví nabídka jednotlivých půjček s jejich parametry. Při výběru vsaďte nejen na výši úroků, ale také hodnotu RPSN, která má mnohem lepší vypovídací schopnost.

Dvakrát čtěte, jednou podepište

Abyste později nebyli překvapení, je potřeba důkladně pročíst smlouvu o spotřebitelském úvěru a ideálně také obchodní podmínky dané společnosti. Pokud něčemu ve smlouvě nerozumíte, nebojte se zeptat anebo si dokumenty vyžádat k domácímu pročtení. Nikdy také nepodepisujte smlouvu v časovém presu anebo pod nátlakem. Takového neuváženého jednání byste totiž mohli v budoucnu pekelně litovat. Při pročítání smluv zaměřte pozornost na poznámky pod čarou, oblíbené „hvězdičky“, nápadně malé či naopak velké písmo. Jedině tak vás v budoucnu nic nepřekvapí.