Jdete do obchodu pro vajíčka a možná vás ani nenapadne co stojí za jejich chovem. Boj proti klecovým chovům slepic je boj na dlouhou trať. Ale vy něco můžete udělat už dnes. Nejenže chov slepic není většinou moc šetrný k jejich životu, ale také bývají vajíčka napuštěná vodou. Pokud jste se rozhodli mít domácí vajíčka, o kterých víte, že jsou naprosto fenomenální na jazyku, jste na správném místě.
Kde by měli slepice bydlet?
Základem každého chovu slepic je dostatečně velký kurník. Ten slouží hlavně pro ochranu slepic před nebezpečím (počasí, zvířecí lovci – kuny,..). Jestliže jste kutil každým coulem, určitě si zvládnete vyrobit kurník svépomocí. Pokud ovšem zručnost není vaše silná stránka, nebo na to jen nemáte čas, nevadí, kurník samozřejmě můžete koupit hotový a rovnou využívat.
Při stavění i při koupi ale dbejte na to, aby byl dostatečně velký, to závisí pouze na počtu slepic a potřebách vámi vybraného plemene. Také nezapomeňte na to, aby kurník měl dobrý přístup pro čištění, abyste tak zabránili tvoření plísní a jiných parazitů. Především musí mít dobré zabezpečení, aby vám slepice neodcestovala k sousedům či na nějaký jiný výlet. Dalšími faktory je sucho a teplo. Podlaha kurníku by měla být pevná, a když bude kurník zateplený, slepice ponesou bez problému i v zimě. Teplo jim zajistíte i senem, kde následně budou sedět na vejcích.
Nezapomeňte, že slepice jsou taky živí tvorové a mají vlastní potřeby. Moc rádi cestují a proto je důležité mít pro ně nějaký výběh. Můžete je nechat běhat volně po zahradě, nicméně pak se připravte na jejich exkrementy všude po zahradě. Na druhou stranu nebudete mít starosti se škůdci (např. slimáci), který vám chodí na kytky nebo zeleninu, protože slepice si na nich moc rádi smlsnou.

Čím slepice krmit?
Slepice jsou všežravci. Tím vám ulehčí soustu práce. Snesou tedy i zbytky z kuchyně (v malé míře). Nejdůležitější je ovšem rostlinná strava. Nejen u lidí, ale i u slepic platí: “jste to co jíte.” U slepic bychom to možná mohli upravit takto: “Vajíčka budou to, co slepice sní.” Kvalita krmení se odráží na kvalitě snesených vajec, proto by měly mít slepice vyvážený příjem vitamínů a minerálů.
Můžete pořídit krmnou směs nebo granule, ocení i kopřivy, jablka, nebo strouhanou mrkev. A pokud chcete, aby vajíčka měla tvrdou skořápku, můžete jim dávat i skořápky od vajíček. Ale POZOR! Ty musí být vždy vysušené a rozdrobené na kousky, aby si slepičky nezvykly pojídat vlastní vejce.
Chov slepic není nijak náročný a dá se z něj mnoha způsoby těžit. Pokud se vám bude dařit a pořídíte si slepic víc, kdo ví, možná na chovu slepic vybudujete úspěšné podnikání a pro vaše vejce si budou jezdit lidé z širokého okolí. Ať už to dopadne jakkoliv, s domácími vajíčky už nebude žádná snídaně nudná a chuť vajíček zužitkujete v každém druhém pokrmu.