Akcie a jejich vlastnictví

Akcie jsou jedním z nejznámějších a nejčastěji skloňovaných ekonomických pojmů. My si proto vysvětlíme, o co přesně jde. Nemalá část z nás si totiž v případě akcií není tak docela „jistá v kramflecích“. Přitom jde o relativně jednoduchý pojem. Až samotné obchodování s akciemi je o něco složitější a ani odborníci v tomto případě nejsou za jedno. O tom však hovořit tak úplně nebudeme, dnes raději zůstaneme v teoretické rovině.

Akciová společnost

Akciová společnost je ta, která svou hodnotu rozdělila mezi akcionáře. Každý z nich vlastní tedy jednu nebo více (zpravidla více, až tisíce) cenných papírů, jež dokládají, že do této konkrétní společnosti vložili určitý kapitál (jednoduše řečeno, koupili si akcii). Všichni akcionáři jsou najednou spolumajiteli této firmy. Pokud jde o firmu, která se obchoduje na burze, pak si může její akcie koupit de facto každý investor. Záleží na tom, jak subjektivně vyhodnotí potenciál těchto akcií.

Akcie Akcie

Pokud důvěřuje tomu, že se jejich cena zvedne, pak je pro něj výhodné nakoupit akcie včas, počkat na zvýšení ceny a výhodně je opět prodat. Riziko samozřejmě spočívá v tom, že nikdo nedokáže přesně říct, zda bude cena akcií skutečně stoupat. Nenadálé okolnosti mohou vést k náhlým propadům hodnoty a investoři pak prodělají.

 Akcie však není třeba prodávat vůbec, už jejich samotné vlastnictví totiž znamená značné výhody. Majitelé akcií mají různá práva. Především se mohou účastnit valné hromady akciové společnosti, což de facto znamená, že jsou oprávněni spolurozhodovat o osudu této firmy (participují totiž na důležitých rozhodnutích, které ovlivňují její další vývoj). Kromě toho získává část zisku společnosti, ta totiž svým akcionářům v pravidelných intervalech vyplácí za každou akcii určitou odměnu (dividendu). 
Hodnota dividendy se různě mění, podle toho, jak si společnost vedla v příslušném fiskálním období. Byla-li úspěšná, může se radovat i akcionář, která získá vyšší dividendu.

Redakce PressMedia

Doporučuje další zajímavé články na mediích

SEO

Kompetence

StyleMag

Comments are closed.