Asi každý prodejce nemovitosti vám potvrdí, že si přeje svoji nemovitost prodat co nejdříve a za co nejvyšší sumu. Při samotném prodeji však mohou prodejci napáchat mnoho chyb, jež si ani neuvědomí, které jim mohou prodej značně zkomplikovat. Abyste se těmto problémům vyhnuli, přečtěte si ty nejčastější chyby, které prodejci nemovitosti dělají!

Prodej bez realitní kanceláře

Mnoho lidí, kteří se chystají prodat svůj byt nebo dům, si v prodeji věří natolik, že svoji nemovitost zkouší prodat sami bez profesionální pomoci a bez jakýchkoliv zkušeností. Nafotí tedy fotky, podají si inzerát, a čekají. Nejvíce zájemců o koupi však sleduje prověřené a zaběhnuté realitní kanceláře a portály, které nabízí kvalitní služby. Realitní kancelář dokáže prodejci také pomoci při stanovení ceny či termínu, kdy má svoji nemovitost prodat.

Kdy prodat

Prodej nemovitosti se může vléci několik měsíců i let. Příčinou může být fakt, že vaši nemovitost nabízíte ve špatný čas. Správné načasování přitom ovlivní rychlost prodeje velkou měrou. Například nabídka prodeje rekreačního objektu těsně po sezoně určitě nemá, kvůli úbytku zájemců, smysl. Pokud prodáváte rodinné domy či byty, pusťte se do prodeje nejlépe na začátku roku, kdy je poptávka i cena nejvyšší. Pro volbu vhodného termínu prodeje nemovitosti se určitě vyplatí sledovat i trh s hypotékami. Pokud jsou hypotéky drahé, pak je cena nízká a vyplatí se koupit. Jsou-li ale hypotéky levné, ceny nemovitostí jsou vysoké, a je tedy výhodné reality prodat.

Příprava nemovitosti na prodej

Aby se vaše nemovitost prodala co nejdříve, připravte váš dům či byt, který chcete prodat, tak, aby si v něm každý nový zájemce dokázal představit svůj vlastní život. Jaká jsou tedy pravidla? Při prohlídce odstraňte veškeré vaše osobní věci od bot v botníku, přes časopisy na stole až po předložky či bytový textil. Odkliďte přebytečný nábytek a opravte technické vady, které v bytě jsou.

Vaše nemovitost by měla být atraktivní a jedinečná, proto se při designování nemovitosti držet pravidla, že méně je někdy více. Před každou prohlídkou také vyvětrejte a na stůl naaranžujte čerstvé květiny.

Nenechte se špatným načasováním či nezkušeností připravit o brzký prodej vaší nemovitosti. Pokud se vyhnete základním chybám, prodej nemovitosti vám půjde o mnoho snadněji!