Přijít o dům, byt, pozemek či jinou nemovitost můžete celkem snadno. Stačí se dostat do finančních problémů a neřešit je. Častým, ale velmi nerozumným jednáním dlužníků je schovávání se před problémy, nepřebírání poštovních zásilek a snaha vyhnout se komunikaci s věřiteli, případně i s exekutorem samým. 

To nikam nevede. Každý exekutor si u dlužníka nejdříve zjistí jeho aktiva, tedy jaké má bankovní účty a kolik je na nich financí a pak hned, jaké nemovitosti vlastní. 

Prodej movitých věcí je až to poslední, čím se exekutoři při vymáhání peněz od dlužníků zabývají, protože je to složitější a nákladnější cesta, která často nevede ani k pokrytí nákladů a vymáhané částky.

Neutěšujte se ani tím, že vaše dluhy nedosahují hodnoty nemovitosti. Exekutor klidně může prodat dům za miliony, i když dlužíte jen pár desítek tisíc. Důležité je nikdy nenechat situaci dojít až do chvíle, kdy exekutor vaši nemovitost vydraží, protože v takovém případě velmi pravděpodobně přijdete o hodně peněz. 

V 1. kole dražby je nejnižší možné podání 75 % ceny obvyklé, kterou exekutor určí na základě znaleckého posudku. Pokud se nemovitost neprodá, v dalším kole je nejnižší nabídka už jen 50 % obvyklé ceny, pak 40 %, 30 % nebo dokonce jen 25 % v 5. kole dražby. Je-li víc zájemců, cena se samozřejmě může navýšit, ale spolehnout se na to nelze.

Jak se tedy vyhnout prodeji nemovitosti? Nejjednodušší je platit si všechny své závazky včas a plně. Ale i sebepoctivější osoba může na něco zapomenout, případně se o dluhu nemusí včas dozvědět. 

Abyste nebyli nepříjemně překvapeni, je dobré přebírat poštu, zvláště doporučenou. Pokud měníte trvalý pobyt, nebo bydlíte jinde, než ho máte, zařiďte si dosílku nebo jiné vyzvedávání zásilek. Jindy může problém přinést ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, u podnikatelů třeba nezaplacená práce.

Když se objeví nějaký problematický závazek a vy ho nejste schopni hned zaplatit, jednejte s věřitelem. Exekuce je komplikace, takže každá banka raději bude jednat se svým klientem, který zatím vše řádně splácel než hned kontaktovat exekutora. 

Zjistěte si, zda vaše půjčka neměla doprovodné pojištění pro případ ztráty zaměstnání, nemoc, úraz apod. Když pojistku máte, ihned kontaktujte pojišťovnu. O pomoc můžete požádat rodinu nebo přátele. 

Někdy mají banky například ve smlouvách o úvěrech možnost odkladu splátek. Zeptejte se na to. Další alternativou je konsolidace, tedy sloučení dvou a více úvěrů do jednoho s nižší celkovou částkou. 

Pokud nic z uvedeného nelze použít, jděte ke svému věřiteli a otevřeně mu řekněte, v jaké jste situaci. Zkuste se domluvit na splátkovém kalendáři či jiném řešení akceptovatelném oběma stranami.

Když všechno selže, prodejte nemovitost sami nebo využijte odkup nemovitosti, který nabízejí některé společnosti. Rozhodně získáte víc peněz, než když ji bude dražit exekutor. 

Stačí dokonce, když dlužnou částku s příslušenstvím uhradíte nejpozději do zahájení její dražby, nebo exekutorovi alespoň předložíte jiný majetek, který může prodat a který pokryje dlužnou částku.

Všechno může proběhnout rychle a bez zbytečných komplikací. V případě, že se na to sami necítíte, můžete požádat některou specializovanou firmu, která se prodejem problematických nemovitostí zabývá. 

Prodat se může i dům či byt s nájemníkem a existuje dokonce i možnost prodat vlastní dům, zůstat v něm bydlet a prodejní cenu postupně splácet. 

Ale lépe je neotálet, protože v katastru nemovitostí je na listu vlastnictví zaevidován exekuční příkaz. To může některé potenciální kupce odradit. Prodat tak nemovitost ještě před zahájením exekuce je daleko výhodnější. Chcete tuto situaci nezávazně konzultovat? Kontaktujte nás.

Předchozí článekPotřebujete peníze a máte auto? Řešením může být Chytrá zástava
Další článekAkutní půjčka je k dispozici, stačí jen vyplnit krátkou žádost
PR články, Linkbuilding (Zpětné odkazy) je SEO nástroj k zviditelnění vašeho webu. Linkbuilding (budování zpětných odkazů) SEO nástroj, pro publikaci PR článků. Zpětný odkaz PR článek Publikace PR článků PR články - publikujeme pouze na kvalitních webech. SEO nástroj, pro publikaci PR článků.