O potravinové alergii by měl vědět každý nadšený chovatel koček. Jedná se totiž o velmi nepříjemné onemocnění. Nesnášenlivost organismu vůči konkrétní potravině může přijít zcela bez varování. Změny můžete pozorovat fyzického i psychického rázu. Neléčená alergie ve vážném stádiu může kvalitu života zvířete otočit o celých 180 stupňů. Je proto důležité svou kočku opravdu pečlivě pozorovat a na symptomy skutečně reagovat.

Co alergie způsobuje?

Alergii u kočky způsobuje nedostatečně strávená bílkovinná složka potravy, jež pronikne stěnou střeva. Následkem pak jsou vážné dermatologické i zažívací problémy. Nejčastěji se setkáváme s nesnesitelným svěděním na různých částech těla – na uších, hlavě, podpaží, tříslech, na břiše a v anální oblasti. V těchto místech dochází k intenzivnímu drbání a také vykusování srsti. Po určité době můžete také pozorovat nápadné lysé a zarudlé plochy.

Nejrizikovějším alergenem bývá hovězí, rybí a drůbeží maso. Bohužel ale také mléko, které ke kočkám neodmyslitelně patří. Po pozření takového alergenu dochází k reakci velmi rychle. To samozřejmě působí i na psychiku kočky, která může být nervózní a celkově se chovat nezvykle.

Jak alergii léčit?

Potravinová alergie patří k těm nejčastějším alergiím vůbec. Paradoxně, vypozorovat jí není vůbec jednoduché. Důležité proto je při jakémkoliv podezření navštívit odborníky. Ti ze vzorku krevního séra zjistí, zda se jedná o alergii či jiné onemocnění. Pokud je test pozitivní, bude vám doporučena další léčba. Naprosto klíčové je pak zamezit zvířeti kontaktu s alergenem a pravidelně podávat doporučenou medikaci.

Alergie není konec světa. Se současnou veterinární medicínou jsou možné zázraky. Kvalitu života kočky tak lze při správné péči zcela zachovat.