Chystáte se na letní dovolenou k moři, nebo na zimní lyžovačku do Alp? Kvalitní cestovní pojištění do zahraničí je bezesporu jednou z prvních věcí, které byste měli vyřídit ještě, než za sebou zaklapnete dveře od bytu. Léčebné výlohy za poskytnutí lékařské péče jsou na západ od našich hranic nesrovnatelně vyšší a bez cestovního pojištění by veškeré náklady s tím spojené šly z vaší kapsy. Podle čeho vybrat a najít kvalitní pojištění na cesty? Máme pro vás pět dobrých rad a doporučení.

Vybírejte pečlivě, dejte si raději na čas

Vyřídit pojistku přes internet sice stihnete během chvíle, vybírat ale pouze podle ceny není rozumné. Neplatí totiž, že nejlepší cestovní pojištění je to nejlevnější, právě naopak. Nejlevnější pojistka kryje pouze minimum možných rizik a jejich prostudování se vyplatí věnovat chvilku. Využít k tomu můžete například specializované srovnávače pojištění.

Pohlídejte si výluky v pojistce

Každé pojištění obsahuje nějaké výluky – tedy situace, které dané pojištění nepokrývá. Ve vašem zájmu samozřejmě je, aby pojistka měla těchto výjimek co nejméně. Nejběžnější výlukou bývá například úraz způsobený po požití alkoholu. Méně očekávatelnou výlukou však může být i odmítnutí plnění při provozování rizikových sportů (v zimě například lyžování mimo upravené sjezdovky a vyznačené trasy). 

Limity plnění jsou klíčové

Čím vyšší limit plnění, tím samozřejmě lépe. Limitem plnění se rozumí částka, do které bude pojišťovna hradit léčebné a jiné výlohy. Důležité je v tomto případě vědět, že základní limit bývá často vcelku vysoký, ale skládá se z více dílčích limitů a ty mohou být podstatně nižší. Jak již bylo řečeno, zejména na Západě jsou náklady na ošetřené velmi vysoké a některé limity nemusí stačit pro plnohodnotnou péči. 

Ušetřete na rizicích, která se vás netýkají

Na cestovním pojištění můžete ušetřit třeba tím, že pečlivě vyberete pouze ta rizika, která se vás mohou na cestě týkat. Pochopitelně, že v létě u moře nepotřebujete připojištění na rizikové sporty – pokud se tedy nehodláte potápět. V případě že ale jedete vlastním automobilem, možná nebudete potřebovat ani připojištění na ztrátu zavazadel. Výběru, které riziko do pojištění zahrnout a které ne, proto také chvíli věnujte.

Pojištění k platební kartě není dostatečné

Cestovat pouze s vědomím, že mám uzavřenou pojistku k platební kartě se může draze vymstít. Nevýhodou totiž bývají jednak poměrně nízké limity pojistného plnění a jednak také šablonovitost nabídky, která nemusí splňovat a vyhovovat potřebám daného cestovatele. Čistě na pojištění k platební kartě se proto raději nespoléhejte, případě se informujte na všechny výluky a pojistné limity předem, abyste věděli na co se případě ještě dále připojistit.

Chcete vědět víc? Máme pro vás ještě další rady! Přečtěte si článek Sedm dobrých tipů pro výběr kvalitního cestovního pojištění na portále OKfin.cz